Home / آسیا / ترکیه | جدید ترین بروز رسانی قوانین اقامتی ترکیه | جدید ترین تغییرات اقامت در ترکیه | اخذ اقامت در ترکیه
قیمت تور استانبول

ترکیه | جدید ترین بروز رسانی قوانین اقامتی ترکیه | جدید ترین تغییرات اقامت در ترکیه | اخذ اقامت در ترکیه

اخذ شهروندی در ترکیه چگونه است؟

لازم است بدانید که نظام حقوقی ترکیه بر اساس نظام حقوقی اروپا تنظیم شده است. این بدین معنی می باشد که ترکیه دارای نظام حقوقی نوشته شده و جامع می باشد. در خصوص مسله اخذ شهروندی ترکیه باید عنوان کنیم که شهروند بودن در ترکیه بر اساس قانون خون می باشد و نه خاک. البته قانون خاک فقط در یک مورد خاص منجر به اخذ شهروندی ترکیه می گردد که در سطور زیر به آن اشاره گردیده است. قانون خون بدین معنی می باشد که اگر هر کدام از پدر و مادر ترکیه ای باشند فرزند آنها هم ترکیه ای محسوب خواهد گردید. در واقع لازم به ذکر است که در ترکیه تفاوتی بین مادر و پدر وجود ندارد و هر کدام از آنها که ترکیه ای باشند فرزند آن ها نیز شهروند ترکیه محسوب خواهد گردید. با نگاهی به قانون ترکیه متوجه می شویم که افراد زیر می توانند برای اخذ شهروندی کشور ترکیه اقدام نمایند:

 1. افرادی که به واسطه رابطه شهروندی تابع کشور ترکیه گردیده اند.
 2. هر فردی که پدر و یا مادرش شهروند ترکیه باشد.
 3. از طریق طی کردن شرایط قانونی فرد می تواند تابعیت کشور ترکیه را داشته باشد.
 4. فرزندخواندگی کودکان زیر ۱۸ سال توسط شهروندان ترکیه.
 5. تولد کودک در ترکیه تحت شرایطی که پدر و مادر هیچ کدام تابعیت کشور دیگر را نداشته باشند.
جدیدترین بروز رسانی قوانین اقامتی ترکیه

جدیدترین بروز رسانی قوانین اقامتی ترکیه

جدید ترین تغییرات اقامت در ترکیه:

1.بر اساس مصوبه جدید در مورد بند «e» ماده یک قانون «6458/31 اتباع خارجی و حفاظت بین‌المللی» در باره اخذ و تمدید اقامت موقت توریستی در ترکیه، اتباع خارجی به جز شهروندان کشورهای عضو سازمان همکاری توسعه و اقتصادی، اتحادیه اروپا، فدراسیون روسیه و جمهوری خلق چین از یکم ژانویه سال 2020 اقامت موقت گردشگری را به مدت یک سال اخذ خواهند کرد.

مطابق این طرح جدید، متقاضیان تمدید اقامت موقت توریستی تنها می توانند حداقل پس از گذشت یک سال از پایان مهلت اقامت یک ساله توریستی خود دوباره به دریافت این اقامت مراجعه کنند.

به گفته مسئولین اداره مهاجرت ترکیه، مراجعت‌هایی که قبل از تاریخ یکم ژانویه 2020 انجام گرفته است، ولو تاریخ رجوع آن ها بعد از این تاریخ نیز موکول شده باشد، مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

بر این اساس، اتباع خارجی از جمله شهروندان ایران می توانند پس از پایان مهلت اقامت موقت توریستی، طبق مقررات موجود بین کشور متبوع و ترکیه به کشور ورود و خروج کنند. اتباع خارجی در هر 180 روز سال مجموعا می توانند 90 روز در ترکیه اقامت داشته باشند.

2.بر اساس اصلاح قانون اعطای شهروندی ترکیه که منتشر شده است ، به اتباع خارجی که در ترکیه اقدام به سرمایه گذاری به صورت غیر منقول و ملکی با مبلغ 250 هزار دلار و یا معادل آن به لیر ترکیه کنند نیز حق شهروندی اعطا میشود . حداقل بهای خرید املاک و مستغلات در ترکیه در راستای اخذ حق تابعیت کشور از سطح یک میلیون دلار آمریکا به 250 هزار دلار آمریکا کاهش یافت .

جدید ترین تغییرات اقامت در ترکیه

جدید ترین تغییرات اقامت در ترکیه

تابعیت کشور ترکیه بر چه اساسی است؟

 1. تابعیت از طریق پدر و مادر ترکیه ای
 2. تابعیت از طریق پدر و مادری که تابعیت هیچ کشوری را ندارند ( بر اساس قانون خاک اعمال می شود)
 3. شخص بر اساس قانون کشور خودش و یا طبق قوانین ترکیه در زمان رسیدن به سن بلوغ و نداشتن تابعیت هیچ کشور با صلاحدید مقامات صالح به شرطی که ۵ سال متوالی قبل از درخواست در ترکیه ساکن بوده باشد و همچنین قادر به تکلم به زبان ترکی بوده ؛ شخصیت اخلاقی مناسبی داشته؛ بیماری واگیردار نداشته باشد و …  می تواند تابعیت کشور ترکیه را اخذ نماید. یعنی در واقع می تواند برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام نماید.
 4. ازدواج شهروند غیرترک با شهروند ترک به شرطی که سه سال از زندگی مشترک آنها گذشته باشد. و در این مدت ساکن ترکیه بوده باشند و شرایط خاص دیگر… .
 5. تابعیت گرفتن اشخاص خاص بر اساس تایید هیات وزیران.
 6. تاسیس کارخانجات صنعتی.
 7. ارایه خدمات برجسته در زمینه های علمی؛ تکنولوژی؛ فرهنگی؛ اجتماعی و هنری.
 8. مهاجران
 9. کسانی که از طرف دولت قبول تابعیت آنها ضروری و لازم می باشد.

مزایای اخذ تابعیت ترکیه چیست؟

 1. در صورت گرفتن تابعیت توسط شما؛ همسر و اعضای خانواده زیر ۱۸ سال نیز به طور همزمان می توانند تابعیت کشور ترکیه را به دست بیاورند.
 2. قانون کشور ترکیه به صورتی می باشد که در زمانی که شما درخواست شهروندی ترکیه را دارید اجباری به اعلام کل دارایی خود که در کشور دیگر دارید را ندارید.
 3. برای این که درخواست اخذ شهروندی ترکیه را بنمایید نیازی نیست که یک دوره مشخص را در ترکیه زندگی نمایید. شما می توانید در خارج از ترکیه زندگی کنید و مراحل گرفتن تابعیت در ترکیه را دنبال نمایید.
 4. شما می توانید با گرفتن پاسپورت ترکیه به بسیاری از کشورهای اروپایی بدون این که نیازی به گرفتن ویزا داشته باشید سفر کنید.
 5. بسیاری از کشورهای اروپایی به شهروندان کشور ترکیه اجازه می دهند بدون این که ویزا داشته باشند ۳۰ الی ۹۰ روز در آن کشور اقامت بدون پیش شرط داشته باشند. هم چنین به دلیل مراودات خوب کشور ترکیه با دیگر کشورها جهان می توانید درخواست صدور ویزا را پس از ورود به آن کشور به صورت آنلاین نمایید. این در حالی است که بسیاری از این کشورها برای ورود به کشورهای اروپایی و یا آمریکایی نیاز به طی کردن مراحل بسیار سخت دارند که در بسیاری از موارد نیز با مخالفت دولت مقصد مواجه می گردد.
اخذ شهروندی در ترکیه چگونه است

اخذ شهروندی در ترکیه چگونه است

نوشته ترکیه | جدید ترین بروز رسانی قوانین اقامتی ترکیه | جدید ترین تغییرات اقامت در ترکیه | اخذ اقامت در ترکیه اولین بار در ابرآسا پرواز پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

شروع پروازهای هفتگی قطر ایرویز به ایران

پروازهای هفتگی قطر ایرویز به ایران از ۲۵ تیر آغاز می‌شود قطر ایرویز در حال …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *