Home / اخبار / جنگل ‌های ارسباران – بهشت گمشده آذربایجان
قیمت تور استانبول

جنگل ‌های ارسباران – بهشت گمشده آذربایجان

جنگل ‌های ارسباران و جاذبه‌های بی نظیر آن

ارسباران منطقه وسیع کوهستانی است که از جنوب اهر تا رود ارس گسترده شده و در مرز استان آذربایجان شرقی با ارمنستان قرار دارد. جنگل ‌های ارسباران را در گویش آذری با نام‌ قره داغ، قره باغ، قراجه، ارسبار، آرازبار و قره قاط نیز می‌شناسند. اما ارسباران به معنای جایی است که شاخه‌های رود ارس از آنجا به ارس می‌ریزند.

خرید ارزانترین بلیط هواپیما تبریز

جنگل های ارسباران
جنگل های ارسباران

<ارسباران منطقه‌ای سرسبز با جنگل‌های انبوه و مکانی بی نظیر برای گردشگری است. خوشبختانه در سال‌های اخیر به لطف اطلاع رسانی در فضای مجازی گردشگران بیشتر با این منطقه آشنا شده‌اند و روز به روز بر تعداد گردشگران ارسباران افزوده می‌شود. حتی این منطقه بسیار مورد توجه گردشگران خارجی هم قرار گرفته و گردشگری کانادایی ارسباران را اینگونه توصیف می‌کند: ” ارسباران مکانی است بی نظیر با طبیعتی نظیر انگلیس و ورای تصورات غربیان از طبیعت کویری و خشک ایران!”

از طرف دیگر نام گذاری این منطقه از طرف یونسکو با عنوان “زیست کره” نشان از اهمیت این منطقه دارد.

زندگی مردم محلی ارسباران بیشتر از طریق کشاورزی، دامپروری، باغداری، پرورش زنبور عسل و صنایع دستی می‌گذرد که البته در سال‌های اخیر صنعت گردشگری هم نقش به سزایی در اقتصاد این منطقه داشته است.

تنوع زیستی جنگل ‌های ارسباران

تنوع زیستی جنگل ‌های ارسباران
تنوع زیستی جنگل ‌های ارسباران

جنگل ‌های ارسباران زیستگاه بیش از ۲۱۵ گونه از پرندگان، ازجمله سیاه خروس قفقازی، کبک خاکستری، دراج سیاه، ۲۹ گونه خزنده، ۴۸ گونه پستاندار، از جمله بز کوهی، گراز وحشی، گرگ، پلنگ، سیاه گوش و ۱۷ نوع ماهی است.

ویژگی بارز جنگل ‌های ارسباران، وجود درختان میوه خودرو است. کنار نهرهای این جنگل هم پر از درختان گردو و زغال اخته است. درختان خودروی این منطقه نقش به سزایی در درآمدزایی مردم این منطقه دارند. گیاهان کمیابی مثل انگور فرنگی، قارچ دنبلان و گیاهانی با ارزش دارویی بر اهمیت منطقه ارسباران می‌افزایند. از گیاهان ارسباران می‌توان به این موارد اشاره کرد: بوته‌های تمشک، بلوط، کیکم، انار وحشی، زرشک، سماق، سیب وحشی، قره قات.

پتانسیل گردشگری دیگری که جنگل ‌های ارسباران دارد کمپ‌های تابستانی ایلات این منطقه است که به عشایر ارسباران معروف هستند. چشمه‌های آب گرم و آب سرد ارسباران هم دلیل خوبی برای جذب گردشگران به این منطقه در فصل بهار است.

 جاذبه‌های گردشگری و تاریخی ارسباران

جاذبه های تاریخی ارسباران - جنگل ‌های ارسباران
جاذبه های تاریخی ارسباران

ارسباران تنها منطقه‌ای با طبیعت بکر و بی نظیر نیست و جاذبه‌های این منطقه تنها به جنگل ‌های ارسباران محدود نمی‌شود.

ارسباران منطقه‌ای است که علاوه بر طبیعت بی نظیر و منحصر به فرد، جاذبه‌های تاریخی هم دارد که برای بسیاری از گردشگران در سفر به این منطقه جذاب است. از جاذبه‌های تاریخی منطقه ارسباران می‌توان به قلعه بابک، قلعه جووشین، بازار اهر، پل‌های خداآفرین، قلعه ضحاک، قصر آیینه لو، بقعه شیخ شهاب الدین اهری، کلیسای آینالو، قلعه آوارسین، کلیسای وینق و کلیسای ناپشته می‌توان اشاره کرد. این جاذبه‌های تاریخی بی نظیر در ناحیه ارسباران و روستاهای اطراف آن قرار دارند.

علاوه بر این وجود چشمه‌های آب گرم ارسباران دلیل خوبی برای ساخت برگ‌ترین منطقه آب درمانی کشور در این منطقه بوده است.

ییلاق‌های ارسباران

ییلاق‌های ارسباران - جنگل ‌های ارسباران
ییلاق‌های ارسباران

در سفر به ارسباران می‌توانید از مناطق ییلاقی آن نیز نهایت بهره را ببرید. ییلاقات عشایر ارسباران از بکرترین مناطق دیدنی کلیبر است که نباید از دست بدهید. از جمله مناطق ییلاقی ارسباران می‌توان به ییلاق ایل بسطامو اشاره کرد. این منطقه به دلیل ارتفاع زیادی که دارد در روزهای گرم تابستان هم خنک است، بنابراین بهتر است هنگام سفر به این منطقه از قبل با خود پتو و لباس گرم همراه داشته باشید.

چطور به ارسباران سفر کنیم؟

جنگل ‌های ارسباران
سفر به ارسباران

برای سفر به ارسباران را‌ه‌های متنوعی پیش رو دارید که البته سفر با هر کدام از این وسایل نقلیه بستگی به بودجه و ترجیح شما از نوع سفر دارد. برای سفر به ارسباران می‌توانید یکی از راه‌های زیر را انتخاب کنید:

سفر به ارسباران با هواپیما

برای سفر به ارسباران با هواپیما که البته سریع‌ترین، راحت‌ترین و ایمن‌ترین راه است، کافی است که بلیط هواپیما به مقصد تبریز را خریداری نمایید. پس از رسیدن به تبریز می‌توانید با کرایه ماشین خود را به ارسباران در ۲۲۱ کیلومتری تبریز برسانید. برای پیمودن مسیر زمینی از تبریز تا ارسباران می‌توانید از جاده تبریز به اهر را در پیش بگیرید.

سفر به ارسباران با قطار

کافی است قطاری به مقصد جلفا یا تبریز سوار شوید و از آنجا بقیه راه را با ماشین خود را به ارسباران برسانید.

سفر به ارسباران با اتوبوس

خوشبختانه برای سفر به ارسباران از اتوبوس نیز می‌توانید استفاده کنید. برای سفر با اتوبوس می‌توانید سوار اتوبوس‌های به مقصد اهر شوید.

سفر به ارسباران با ماشین

می‌توانید برای سفر به ارسباران از ماشین شخصی خود استفاده کنید و یا ماشینی کرایه نمایید. برای سفر به ارسباران با ماشین کافی است که ابتدا خود را به تبریز برسانید و سپس مسیرتان را به سمت کلیبر عوض کنید. برای سفر به ارسباران با ماشین می‌توانید از گوگل مپ استفاده نمایید.

نوشته جنگل ‌های ارسباران – بهشت گمشده آذربایجان اولین بار در سفر و گردشگری. پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

استخر بیمه عمان، جاذبه ای دیدنی در دنیا

مسقط یکی از شهرهای زیبای کشور عمان است که به دلیل جاذبه های گردشگری و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *