Home / اخبار / راهنمای سفر به اهواز
قیمت تور استانبول

راهنمای سفر به اهواز

راهنمای سفر به اهواز | آشنایی به جاهای دیدنی اهواز

برای بسیاری از کسانی که با شهر اهواز آشنایی دارند با شنیدن نام این شهر، جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن تداعی می‌شود چرا که اهواز شهری است که مملو از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی است. برای برخی نیز شهر اهواز به معنی رود کارون، سمبوسه‌های خوش طعم این شهر و آفتاب سوزان آن است.

خرید ارزانترین بلیط هواپیما اهواز

با این حال شهر تاریخی اهواز از بنای معین التجار گرفته تا مقبره علی بن مهزیار اهوازی، بناهای قدیمی و جاذبه‌های گردشگری متنوع و فراوانی دارد.

طبق کتیبه‌های باستانی، اهواز قدیمی‌ترین شهر خوزستان است. در شهر اهواز ۴۰ بنای تاریخی به ثبت ملی رسیده اند. رود کارون که از میان اهواز می‌گذرد و این شهر را به دو بخش تقسیم می‌کند، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری اهواز محسوب می‌شود.

اهواز یکی از کلان شهرها و شهرهای مهم گردشگری ایران است.

چطور به اهواز سفر کنیم؟

امروزه اهواز یکی از مناطق مهم ترانزیتی کشور است که از طریق زمینی و هوایی با شهرهای مهمی از جمله آبادان، خرمشهر، بندر امام خمینی و بندر ماهشهر در ارتباط است. علاوه بر اینکه اهواز در نزدیکی شهرهایی مانند شلمچه و چزابه، بازارهای مرزی و ترمینال‌های ایران قرار دارد، تردد بازرگانان، مسافران و زائران کربلا مستقیما روی این شهر تاثیرگذار است.

برای سفر به اهواز و دسترسی به جاذبه‌های گردشگری آن از راه‌های مختلفی می‌توانید به این شهر سفر کنید:

سفر به اهواز با هواپیما

سفر به اهواز با هواپیما
سفر به اهواز با هواپیما

آسان‌ترین روش برای سفر به اهواز خرید بلیط هواپیما اهواز است. به طور متوسط روزانه ۷۰ پرواز داخلی و بین المللی به شهر اهواز انجام می‌شود. فرودگاه بین المللی اهواز روزانه پروازهای مستقیمی به شهرهای مهم ایران از جمله تهران، شیراز و اصفهان دارد. همچنین هر هفته از این فرودگاه پروازهایی به مشهد، دبی و کویت انجام می‌شود. از جمله ایرلاین‌هایی که در فرودگاه اهواز به مسافران خدمات رسانی می‌کنند می‌توان به ایران ایر، هواپیمایی آسمان، ماهان ایر، هواپیمایی کاسپین، هواپیمایی ایران ایرتور، هواپیمایی آتا، هواپیمایی کارون، کیش ایر، اترک، قشم ایر، تابان و زاگرس اشاره کرد.

سفر به اهواز با اتوبوس

در بسیاری از شهرها، برای سفر به اهواز می‌توان از اتوبوس استفاده کرد. چندین ترمینال اتوبوسرانی در اهواز وجود دارد:

  • ترمینال زاگرس
  • ترمینال خلیج فارس
  • ترمینال سیاحت (ترمینال سه راه خرمشهر)
  • ترمینال تپه اهواز

سفر به اهواز با قطار

سفر به اهواز با قطار- سفر به اهواز
سفر به اهواز با قطار

قطارهای راه آهن تهران خرمشهر از شهر اهواز عبور می‌کند و در ایستگاه راه آهن این شهر توقف دارند. روزانه سه قطار از این مسیر عبور می‌کنند. علاوه بر این برای رفتن به بندر امام نیز می‌توانید از قطاری که از ایستگاه راه آهن کارون اهواز عبور می‌کند استفاده کنید.

سفر به اهواز با ماشین

از طریق آزاد راه‌های اصفهان، شیراز و تهران می‌توان با ماشین به اهواز سفر کرد. از شمال اهواز می‌توانید به تهران، از شرق به اصفهان و شیراز، از جنوب به آبادان و خلیج فارس، از جنوب شرقی به بوشهر و سواحل خلیج فارس سفر کنید.

جاذبه‌های گردشگری اهواز

از مهم‌ترین مکان‌های تاریخی اهواز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رود کارون

رود کارون
رود کارون

رود کارون بزرگ‌ترین، پرآب‌ترین و طولانی‌ترین رودخانه ایران است. رود کارون تنها رودی است که به آب‌های بین المللی و اقیانوس‌های جهان راه دارد. زمانی که رود کارون پرآب بود تنها رود کشتیرانی ایران محسوب می‌شد. بر روی رود کارون پل‌های زیادی ساخته شده  و این رود یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری اهواز محسوب می‌شود.

پل سفید اهواز

پل سفید اهواز - سفر به اهواز
پل سفید اهواز

پل سفید اهواز در حقیقت نماد و نشانه شهر اهواز محسوب می‌شود. پل سفید را به دلیل وجود قوس‌ها و معلق بودن آن، با نام‌های پل معلق و پل هلالی نیز می‌شناسند. این پل ۵۰۱ متری تماما از فلز ساخته شده و با رنگ سفید بر روی رود کارون خودنمایی می‌کند. پل سفید اهواز قدیمی‌ترین پل هلالی فلزی خاورمیانه است و در فهرست بزرگترین پل‌های معق خاورمیانه در رده هشتم قرار دارد.

پل سیاه اهواز

پل سیاه اهواز - سفر به اهواز
پل سیاه اهواز

نخستین پل اهواز که بعدها به دلیل رنگ آن به پل سیاه اهواز معروف شد، در سال ۱۳۰۸ ساخته شد. این پل ۱۰۵۰ متری بر روی پل کارون قرار دارد و جزء میراث ملی کشور محسوب می‌شود. همزمان با ساخت راه آهن سراسری در ایران این پل نیز برای وصل کردن خط ‌راه آهن بندر امام خمینی به راه آهن سراسری خرمشهر ساخته شد. پل سیاه در دوره‌‌های مختلف نقش‌های متفاوتی داشته است. این پل در خلال جنگ جهانی دوم تاثیر به سزایی در پیروزی متفقین داشت و به همین دلیل به پل پیروزی نیز مشهور است.

آرامگاه علی بن مهزیار

آرامگاه علی بن مهزیار
آرامگاه علی بن مهزیار

مقبره علی بن مهزیار در محله قدیمی اهواز قرار دارد. علی بن مهزیار فقیه و دانشمند اهل تشیع و یکی از پیروان امام رضا (ع) بوده است. آرامگاه علی بن مهزیار در سال ۲۰۱ هجری قمری در نزدیکی رود کارون ساخته شد و با بقعه فیروزه‌ای رنگ خود شب‌ها جلوه‌ای خاص به آسمان اهواز می‌بخشد. بسیاری از مراسم‌های مذهبی در این آرامگاه برپا می‌شوند.

معین التجار

معین التجار - سفر به اهواز
معین التجار

بنای معین التجار اهواز که در خیابان ۲۴ متری این شهر قرار دارد، مربوط به دوره قاجار است. معین التجار یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی اهواز است. این بنا در گذشته کارونسرای تاجر مشهور حاج محمد تقی معین التجار بوده است. درهای این بنا که در ساحل رود کارون ساخته شده است، سال‌ها به روی گردشگران بسته بود اما در سال‌های اخیر بازدید از این بنا برای عموم آزاد شده است. معین التجار در سال ۱۳۷۷ به ثبت آثار ملی ایران رسید.

سرای دادرس

خانه تاریخی دادرس که مربوط به دوره قاجار است، در مرکز شهر اهواز و در خیابان عبدالحمید قرار دارد. چندین خانه در این محله قدیمی اهواز وجود دارد که مربوط به دوره قاجار و پهلوی هستند. خانه دادرس یکی از میراث ملی کشور محسوب می‌شود.

خانه ماپار

خانه ماپار - سفر به اهواز
خانه ماپار

این خانه قدیمی مربوط به اوایل دوره پهلوی است و در خیابان فردوسی اهواز قرار دارد. این خانه‌ی ۲ دوطبقه یک زیرزمین سنگی، دیوارهایی آجری، دو حیاط و دو حوض فیروزه‌ای دارد. شاید چیزی که بیش از هرچیزی در این خانه در نظر اول توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب کند، وجود دو درخت تنومد و بزرگ در وسط حیاط این خانه است که به شکل عجییبی خم شده‌اند اما همچنان استوار و سبز هستند.این خانه در سال ۱۳۸۰ به ثبت آثار ملی ایران رسید.

بازار عبدالحمید

بازار عبدالحمید اهواز، قدیمی‌ترین بازار این شهر است که در خیابان ناظمی (نظیرپور) قرار دارد. کاروانسرای شیخ خزعل هم در بازار اهواز واقع شده و می‌توانید با رفتن به بازار اهواز از این کاروانسرا هم دیدن کنید. زمانی بازار عبدالحمید که بیش از یک قرن قدمت دارد، مهم‌ترین مرکز خرید اهواز محسوب می‌شد.

بلندترین آبشار مصنوعی خاورمیانه

آبشار مصنوعی اهواز- سفر به اهواز
آبشار مصنوعی اهواز

با سفر به اهواز از بلندترین آبشار مصنوعی خاورمیانه هم می‌توانید دیدن کنید. این آبشار بر روی هفتمین پل اهواز ساخته شده است. این ‌آبشار با نورپردازی‌های فوق العاده خود هنگام شب جلوه‌ای بسیار زیبا دارد.

تالاب بامدژ

استان خوزستان چندین تالاب دارد. تالاب بامدژ در ۴۰ کیلومتری شمال غربی اهواز قرار دارد و وسعت این تالاب ۴۰۰۰ هکتار است. تالاب بامدژ ۴ متر عمق دارد و از لحاظ زیست محیطی یکی از ارزشمندترین تالاب‌های ایران است.

موزه هنرهای معاصر اهواز

موزه هنرهای معاصر اهواز- سفر به اهواز
موزه هنرهای معاصر اهواز

موزه هنرهای معاصر اهواز یکی از جاذبه‌های گردشگری اهواز است که در سال ۱۳۸۸ در دو طبقه و ۵ گالری افتتاح شد. در این موزه حدود ۷۰ اثر ارزشمند به نمایش گذاشته شده است.

احتمالا این مطلب را هم بپسندید:

لشکرآباد اهواز – خوشمزه‌ ترین خیابان جنوب

نوشته راهنمای سفر به اهواز اولین بار در سفر و گردشگری. پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

استخر بیمه عمان، جاذبه ای دیدنی در دنیا

مسقط یکی از شهرهای زیبای کشور عمان است که به دلیل جاذبه های گردشگری و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *