صفحه اصلی / استانبول / مسجد شاهزاده، شاهکاری از هنر معماری عثمانی و بیزانس
قیمت تور استانبول

مسجد شاهزاده، شاهکاری از هنر معماری عثمانی و بیزانس

مسجد شاهزاده در استانبول | Şehzade Mosque

شهر استانبول پر است از مساجد مختلف که برخی کاملا جنبه ی تاریخی دارند و اکنون تبدیل به موزه شده اند و برخی هم موزه اند و هم به معنای واقعی مسجد هستند. مسجد شاهزاده در استانبول یکی از مساجدی در این شهر است که هم بسیار معروف است و هم داستان جالبی در پس تمامی دیوارهای خود دارد. این مسجد که امروزه یکی از نمادهای شهر استانبول است، یکی از نمونه های معماری بی نظیر عثمانی است. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، مسجد شاهزاده در استانبول را مورد بررسی قرار دهیم.

همه چیز درباره ی مسجد شاهزاده در استانبول

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به استانبول
با بهترین دیدنی‌های استانبول در فصل بهار آشنا شوید!
از نظر مسافران خارجی کدام یک از محله های استانبول بهتر هستند؟

یکی از بزرگ ترین مسجدهایی که تا به الان در استانبول ساخته شده و متعلق به دوران حکومت امپراطوری عثمانی در این کشور بوده است، مسجد شاهزاده در استانبول است. در مقدمه هم به این مورد اشاره کردیم که مسجد شاهزاده محمت داستان جالبی دارد! در واقع داستان از این قرار است که مسجد شاهزاده که به آن مسجد شازاده محمد یا محمت نیز می گویند به دستور سلطان سلیمان اول، حاکم وقت حکومت عثمانی به یاد فرزندش محمد ساخته شد. در واقع پدر شاهزاده زمانی دستور به ساخت این مسجد را داد که فرزندش در سن ٢٢ سالگی و در سال ١۵۴٣ میلادی، در گذشت. سلطان سلیمان اول نیز به معمار سینان که یکی از معروف ترین معماران وقت قلمرو عثمانی که بیشتر ساختمان های معروفی که امروزه در ترکیه و علی الخصوص استانبول می بینید از طراحی ها و ساخته های او هستند را به حضور احضار کرد و دستور ساخت این مسجد به یاد پسرش به او داد. البته این مسجد از اولین ساخته های او محسوب می گردد.

زمانی که معمار سینان شروع به ساخت مسجد شاهزاده در استانبول نمود ساخت آن مدت زیادی طول نکشید. در واقع این مسجد پس از ۴ سال و در سال ١۵۴٨ میلادی به اتمام رسید. درباره ی رابطه ی مسجد شاهزاده و معمار سینان باید این را بدانید که این مسجد، در واقع اولین مسجد مهمی بود که معمار سینان آن را ساخت.

با این که مسجد شاهزاده در استانبول یکی از بهترین و معروف ترین کارهای معمار سینان نیست اما به عنوان نقطه ی عطفی در کار او، محوطه ی نشیمن بسیار زیبا و دو گلدسته ی خیره کننده اش، نمایی بسیار جذاب دارند. در میان اشخاص مهمی که در مقبره های کاشی کاری شده در قسمت شرقی مسجد شاهزاده در استانبول به خاک سپرده شده اند، مقبره ی برادر و خواهر شاهزاده محمد و دو وزیر بزرگ سلطان سلیمان یعنی رستم پاشا و ابراهیم پاشا به چشم می خورد.

مسجد شاهزاده در استانبول در مرکز این شهر قرار گرفته است. این مسجد در بین مدرسه‌ ها، مقبره ‌ها و عمارت ‌ها ساخته و پرداخته شده‌ است. برای دسترسی به این مسجد، می‌ توانید از وسایل نقلیه ی عمومی همچون؛ اتوبوس، تاکسی، مترو وتراموا استفاده نمایید. از آن جایی که این مسجد در منطقه ی فاتیح قرار گرفته است، اگر تصمیم گرفتید تا از اتوبوس شهری استفاده ‌کنید در ایستگاه شِهزاده باشی (Şehzadebaşı) پیاده شوید. اگر هم که از متروی شهری استفاده می ‌کنید در ایستگاه وزنه چیلر (Vezneciler) پیاده شوید و با یک پیاده روی کوتاه خودتان را به مسجد برسید.

معماری مسجد شاهزاده در استانبول

از آن جایی که نوع معماری عثمانی ها کاملا تحت تاثیر معماری اسلامی و معماری ایرانی، بیزانس و سلجوقی بوده؛ نه تنها در مسجد شاهزاده بلکه در تمامی آثار تاریخی باقی مانده از این دوره مشخص است. ولی در این بین بیشترین تاثیر را مساجد گرفته اند. مسجد شاهزاده در استانبول بر اساس همه ی امور فرهنگی تاثیرگذار در آن دوره طراحی و ساخته شده است. در بخش بالایی نیز اشاره کردیم که دو مناره ی این مسجد از نظر معماری کاملا بی نظیر است و بسیار جلب توجه می‌ نماید. این ساختمان از نظر بزرگی و همچنین دارا بودن خطوط منحصر به فرد و زیبا با سایر مساجد متفاوت است. این مسجد دارای یک گنبد مرکزی و گنبدهای کوچک پیرامونی در زیر پنجره‌ های مشبک است. سنگی که در ساخت مسجد به کار رفته است، سنگ مرمر است. مسجد دارای دو گلدسته ی بلند و سفید رنگ نیز می باشد که بر روی سنگ ‌های آن حکاکی هایی انجام شده است.

در مسجد شاهزاده در استانبول نیز کاشی کاری‌ های بسیار زیبایی وجود دارد. همچنین پوشش سقف مسجد از داخل فضا کاملا گچی است. یک چلچراغ بسیار بزرگ نیز از سقف آویزان شده است. بر روی گوشه‌ هایی از ستون اسامی نیزنصب شده است. کمان های فضای داخلی مسجد و گنبدها به صورت کمان های مسجد النبی در مدینه است. پنجره‌ های مسجد با شیشه ‌ای رنگی تزئین شده اند و در داخل گنبدها نوشته‌ های قرآنی با رنگ ‌های زیبا نوشته شده است. مسجد دارای محراب بسیار زیبایی نیز می باشد. در حیاط مسجد که بسیار متقارن است وضوخانه‌ هایی قدیمی وجود دارد که در حال حاضر بسته شده ‌اند. فضای سبز جلوی مسجد بسیار زیبا و پر است از درختان قدیمی و کهنسال.

جاذبه های اطراف مسجد شاهزاده در استانبول

  • بازار کاپالی چارشی | Kapali Carsi

ازار کاپالی چارشی استانبول دارای ۶۵ خیابان سر پوشیده است که روی هم رفته ۴ هزار مغازه، کافه، رستوان، مسجد و محوطه ی باز را شامل می گردد. بر اساس استناد به کتب تاریخی و یافته های باستان شناسان و کارشناسان، بازار کاپالی چارشی استانبول قدیمی ‌ترین و بزرگ ‌ترین بازار سر پوشیده در سراسر دنیا است که در آن انواع مغازه‌ ها در زیر یک سقف گرد هم آمده ‌اند. این مرکز خرید روزانه بین ۲۵۰هزار تا ۴۰۰ هزار نفر بازدید کننده دارد. همچنین این مرکز خرید در سال ‏‏۲۰۱۱ میلادی در لیست پر بازدید ترین بازار های دنیا، به مقام اول دست پیدا کرد. در آن سال بیش از ۹۱ میلیون و ۲۵۰ هزار از این بازار ‏بازدید کرده بوده اند!

  • مسجد رستم پاشا | Rüstem Pasha Mosque

مسجد رستم پاشا یکی از مساجد مهم و مشهور در شهر استانبول است که از لحاظ مسیری بسیار به بازار بزرگ استانبول نزدیک می باشد. این مسجد در سال ۱۵۶۱ میلادی به دستور رستم پاشا صدراعظم دربار عثمانی و توسط سینان ساخته شده‌ است. از لحاظ جانمایی به این خاطر که این مسجد نزدیک به منطقه ی تجاری امینیو بود، سینان در زیر این مسجد مخازن و دکان ‌هایی ساخته‌ شده است.

  • دانشگاه استانبول | Istanbul University

قدیمی ترین دانشگاه در سرسار ترکیه یعنی دانشگاه استانبول در نزدیکی این بازار بزرگ قرار گرفته است. البته این دانشگاه در زمان حکومت عثمانیان به عنوان وزارت جنگ مورد استفاده قرار گرفته بوده است. باید بدانید که بازدید از محوطه‌ ی دانشگاه برای عموم مردم آزاد نیست، اما با این حال گفته می‌ شود که گردشگران می ‌توانند تا در طی روزهای غیر تعطیل و در طول سال آموزشی از ساعت ۱۰ صبح الی ۳ بعد از ظهر از محوطه ‌ی دانشگاه دیدن کنند.

  • ستون کنستانتین | Column of Constantine

به این ستون که در نزدیکی بازار کاپالی چارشی قرار گرفته است، ستون اورمه هم می گویند. این ستون تاریخی، امروزه دقیقا وسط میدان چمبرلی قرار گرفته است و یادگاری از زمان حضور پر رنگ رومی ها در این منطقه است.

نوشته مسجد شاهزاده، شاهکاری از هنر معماری عثمانی و بیزانس اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

 تور ارزان استانبول

این مطالب را نیز ببینید!

تهران گردی گذری بر عودلاجان

عمارت مسعودیه، باغ نگارستان، محله عودلاجان و پیاده روی در این محله قدیمی، امام زاده …

جنگل‌ های انجیلی فولبرد- بر گیسوان درختان پیر

پیاده روی در جنگل های انجیلی سوادکوه، بازدید از آبشار جنگلی ولیلا (اختیاری)

دریاچه یسان حرکت از تهران و کرج – پیاده‌روی سبز

گشت و پیاده روی مراتع سرسبز سیاهرود، تماشای دریاچه یسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *